Laboratoř Zelené Niny

Program pro děti z mateřských škol, dětských center, lesních školek i základních škol (1.-4. třída) 

Zelená Nina přichází spolu se zeleninovými skřítky vyprávět o fascinujícím a barevném království zeleniny.

Děti se díky skřítkovským čepicím vtělí do role ochránců semínek a rostlinek, naučí se rozpoznávat jednotlivé druhy zeleniny, seznámí se i s méně známými plodinami, zjistí proč je pro lidské tělo zelenina prospěšná a hlavně si vytvoří obrázky, které mohou na místě hned sníst.

V druhé části přijde na řadu zeleninová laboratoř. Je to chemie nebo není? V mističkách jsou různě barevné tekutiny – všechny se dají vypít a nebo se dají použít na barvení. S dětmi na spiralizéru vytváříme okurkové nebo mrkvové špagety, vykrajujeme z plátků zeleniny obrázky a mandaly, vystřihujeme z mořských řas. Děti zjišťují, že chuť zeleniny ovlivňuje tvar nakrájení a zpracování, protože vše s radostí konzumujeme. 

Děti po absolvování kurzu získají k zelenině vřelejší vztah. Některé překvapí, že zelenina, která se stane obrázkem, je mnohem přitažlivější,  zábavnější a chutnější. 

Průběh workshopu se odvíjí od věku účastníků. Ve školkách věnujeme více času hrám, zpíváním zeleninových písniček a tvoření. Ve školách zase detailněji mluvíme o rozmanitostech a charakteristikách zeleniny, jejích benefitech, způsobech pěstování…

Program je rozdělen na dvě části. Teoretickou a tvořivou. V první části se bavíme o tom, jak konkrétní zelenina působí na tělo,  kterému orgánu prospívá, čím je jedinečná, jaké minerály a vitamíny obsahuje, různé zajímavosti z historie. 

Součástí je i hra, kdy se děti změní v zeleninové skřítky a snaží se správně určit, do jaké kategorie zelenina patří. 

Děti se setkají i s méně známými druhy jako je třeba artyčok, kurkuma, okra, hadí kořen, zeleninový banán, mořská zelenina…  

Délka workshopu 60-120 minut, ideální věk účastníků je 4-10 let, skupina nejlépe do 25 dětí. 

Pro školáky je připravený zeleninový pracovní list, pro menší děti zeleninové omalovánky.