Laboratoř Zelené Niny

… jsem nadšená propagátorka živé stravy a japonské estetiky. Miluju zeleninu kvůli její jedinečné schopnosti obnovovat zdraví a harmonizovat tělo i duši … 

… a proto vznikla Zele(ná)nina 

(Marta „Flajš“ Fleischhansová)

Laboratoř Zelené Niny

Program pro děti z mateřských škol, dětských center, lesních školek i základních škol (1.-4. třída) nebo na narozeninové oslavy

Zelená Nina přichází spolu se zeleninovými skřítky vyprávět o fascinujícím a barevném království zeleniny.

Děti se díky skřítkovským čepicím vtělí do role ochránců semínek a rostlinek, naučí se rozpoznávat jednotlivé druhy zeleniny, seznámí se i s méně známými plodinami, zjistí proč je pro lidské tělo zelenina prospěšná a hlavně si vytvoří obrázky, které mohou na místě hned sníst.

V druhé části vykrajujeme z plátků zeleniny obrázky a mandaly, vystřihujeme z mořských řas, na spiralizéru vytváříme okurkové nebo mrkvové špagety, barvíme přírodní šťávou z řepy, červeného zelí, kurkumy a vše s radostí konzumujeme. Pro školáky je připravený zeleninový pracovní list, pro menší děti zeleninové omalovánky.

Děti po absolvování kurzu získají k zelenině vřelejší vztah, některé jsou překvapené jak je zelenina, která se stane obrázkem, přitažlivější,  zábavnější a chutnější. 

Průběh workshopu se odvíjí od věku účastníků. Ve školkách věnuji více času tvoření, povídání prokládáme zpíváním zeleninových písniček. Ve školách zase detailněji mluvíme o rozdělení zeleniny, což je látka, která se probírá v prvouce.

Program je rozdělen na dvě části. Teoretickou a tvořivou. V první části se bavíme o tom, jak konkrétní zelenina působí na tělo,  kterému orgánu prospívá, čím je jedinečná, jaké minerály a vitamíny obsahuje, různé zajímavosti z historie. 

Součástí je i hra, kdy se děti změní v zeleninové skřítky a snaží se správně určit, do jaké kategorie zelenina patří. 

Děti se setkají i s méně známými druhy jako je třeba artyčok, kurkuma, okra, hadí kořen, zeleninový banán, mořská zelenina…  

Délka workshopu 60-120 minut, ideální věk účastníků je 4-10 let, skupina nejlépe do 25 dětí, cena v rozmezí 2 500 – 3 000,- Kč, včetně materiálu. Pro malou skupinu dětí je možné domluvit individuální cenu.