Jarní detox – ano či ne?

Jaro se blíží a s ním i téma jarních očist, detoxů a půstů. 

Když jsem se rozhodla, že o detoxech napíšu článek, překvapilo mě, jak moc se liší jednotlivé názory. Co jeden považuje za elixír, omlazovač a lék na chronické potíže, jiný může shodit ze stolu s tím, že je to nesmysl a hazard se zdravím.

 

Zjednodušeně – existují dva protichůdné názory: 

  1.  Na jaře je zapotřebí tělo detoxikovat, odlehčit trávicímu traktu, posílit játra, ledviny. Jarní očisty provázejí lidstvo staletí.
  2.  Je to celé módní záležitost, tělo má autodetoxikační mechanismy a pokud se stravujeme správně, není třeba žádné detoxy podstupovat. Nešikovně nastavené očisty mohou i uškodit.

Možná se i vy ptáte, jestli má detoxikace organismu smysl nebo ne? 

Většina lidí chce pro své tělo to nejlepší, ale v záplavě informací se těžko orientuje.

Každý člověk je jedinečný, jeho tělo reaguje jinak a každému vyhovuje něco jiného. 

A ve stravování a životním stylu to platí dvojnásob.

Co je pravdou pro jednoho, nemusí být pravdou pro druhého. 

 

Jarním detoxikacím nahrává fakt, že různé čisticí kúry provázejí člověka už stovky let a mnohé jsou generacemi prověřené a velmi účinné. V současné době je daleko více než dřív tělo zatíženo mnoha nepříznivými vlivy – stresem, znečištěným ovzduším, těžkými kovy a často také i nevhodným stravováním a nedostatečným pohybem. 

Když se ale upneme jen na jednorázový detox, který navíc nemusí vůbec sedět na aktuální stav a rozpoložení svého těla a mysli, můžeme si opravdu uškodit. Pokud se stravujeme pestře a rozumně, tělo by teoreticky nemělo potřebovat žádné detoxy. Ale zároveň těch faktorů, které neovlivníme, je celá řada. 

Když se rozhodujeme pro nějaký detox či očistu, měli bychom zvážit co nejvíce všechna pro a proti. Může se jednat o marketingový tah firem, které prodávají detoxikační produkty, nebo módní záležitost. Začneme-li s nějakou detoxikací, je nutné bedlivě sledovat reakce našeho těla a vždy vyhodnocovat, jestli je proces užitečný a ozdravný či nikoli. 

Je pravdou, že při silnějších detoxikacích může dojít nejdříve ke zhoršení stavu a když vydržíme, stav se po nějaké době zlepší. Nicméně to nemusí být pravidlo a naopak to může být indikátor špatně zvolené metody.

K rozporuplným detoxům patří populární očista pomocí pití čerstvé šťávy z řapíkatého celeru. Pokud ji zařazujeme jako doplněk jídelníčku, nemusí se dít nic dramatického a může být pro nás užitečná. Když ale zvolíme cestu pití šťávy po několik dní bez příjmu jakékoli jiné potraviny, můžeme svému zdravotnímu stavu paradoxně i přitížit.

Podle databáze Frida obsahuje 100g řapíkatého celeru 1,8 g bílkovin, 0,3 g tuku, 4,1 g sacharidů a 3,9 g vlákniny, celkem vysoký obsah vápníku – 325 mg, vitamínu E a C, draslík, kyselinu listovou, antioxidanty – chlorofyl, apigenin a luteolin. 

Řapíkatý celer – pít či nepít? To je oč tu běží…

Několikadenní pití celerové šťávy pomohlo mnoha lidem

Oslavně o této „super potravině“ píše Tereza Kramerová v následujícím článku. Vyzdvihuje v něm schopnosti celeru odstraňovat chronické potíže – kožní potíže, deprese, infekce, únavu, nadýmání a mnoho dalších.

Tereze důvěřuji, její články, meditace, návody na otužování a dýchání podle Wim Hofa mám velmi ráda a sdílím je se svými přáteli. Je nutné poznamenat, že v článku nejsou zastoupeny reakce lidí, kterým detoxikace nepomohla nebo třeba i zhoršila jejich zdravotní stav. Často může hrát roli i placebo efekt a nebo vysazení určitých problematických potravin.

Při odšťavování přicházíme o důležitou vlákninu

Řapíkatý celer obsahuje nezanedbatelné množství vlákniny a to je jeho velká výhoda. Vláknina je nezbytná pro správnou funkci střev. Pokud jí máme ve stravě dostatek, je rozumné si odšťavovat zeleninu, případně ovoce (zde pozor na vysoký obsah cukru). Nicméně častěji se stává, že vlákniny máme málo. V tomto případě pití džusů nemusí přinést kýžený výsledek, protože vláknina zůstane v drti v odpadové nádobce odšťavňovače. 

 

Celer je alergen, obsahuje dusičnany a pesticidy

Pro někoho může být řapíkatý celer silným alergenem – možná i kvůli vyššímu obsahu dusičnanů a pesticidů. Konzumací koncentrovaného džusu z řapíkatého celeru (který často nebývá v bio kvalitě) může dojít k bouřlivé reakci organismu, protože s prospěšnými alkalickými látkami dostaneme do těla i řadu nežádoucích látek.

 

Hubnutí?

Nejen při pití celerové šťávy, ale i při dalších detoxikačních kúrách vyřazujeme na nějakou dobu řadu běžných, často pro výživu nadbytečných potravin. A tím krátkodobě snížíme tělesnou hmotnost – většinou díky vyloučení vody z těla a vyprázdnění střev. Nicméně po očistě se většinou do pár dní kila vrátí zpátky. Navíc může utrpět i střevní mikrobiom, protože ze střeva vyplavíme nejen ty špatné bakterie, ale i ty potřebné

 

Opravdu čistí játra?

Játra pro svou činnost potřebují aminokyseliny – glutamin, glycin a cystein – s jejich pomocí neutralizují toxiny v organismu. Když tyto aminokyseliny v potravě nedodáme, snížíme tak dočasně funkci jater, protože ta nebudou mít potřebné „palivo“ k čištění.  

 

Díky pití zeleninových (nejen celerových) čerstvých šťáv jsem si svůj zdravotní stav zlepšila a téměř vyléčila potíže s trávením a zažíváním. Musím ale zároveň říct, že to bylo v kombinaci s mnoha dalšími změnami, které jsem ve svém stravování nastavila. 

Podle mého názoru je vždy důležité zamyslet se celkově nad tím, co jíme a jak jíme (k tomu se přidružuje i mnoho dalších faktorů – pohyb, snižování stresorů, nižší nebo nulová konzumace alkoholu, dostatek kvalitního spánku a vitamínů a dalších). 

Je také žádoucí sledovat svůj aktuální zdravotní stav, přehodnocovat, znovu se vracet k již osvědčenému, ale zároveň neusnout na vavřínech a zjišťovat si nové dostupné informace

Pokud chceme odlehčit svému tělu a pomoci přirozeným detoxikačním procesům, zaměřme se na:

  • pitný režim – pijme nejlépe čistou vodou – filtrovanou nebo jinak zharmonizovanou – minimálně 1 litr, ale i to je velmi individuální – někdo potřebuje 2 – 2,5 litru
  • dostatek zeleniny a ovoce – nevynechávejme kvašené a fermentované potraviny – více v článku Kvasím, kvasíš? Kvasíme. Bio kvalita je rozhodně dobrá volba.
  • dostatečné přestávky mezi jednotlivými jídly – minimální odstup by měl být 3 – 5 hodin
  • zelené potraviny – chlorella, mladý ječmen, plevele a zelené listy a bylinky. Se zelenými potravinami mám velmi dobré zkušenosti, vždycky mě zbavily únavy a přispěly k lepší imunitě. Zkoušela jsem chlorellky od různých výrobců, ale vždycky jsem se ráda vrátila ke Green Ways, protože jsou opravdu skvělé. Mám teď možnost výhodnějšího objednání (hurá), tak jestli jsou nějací zájemci, ráda poradím
  • klíčení semen – mungo, řeřicha, čočka, cizrna, alfa-alfa, pohanka … (více v připravovaném článku)
  • příjem kvalitních vitamínů – rozhodně nezapomínejte na céčko a déčko
  • kvalitní dýchání – tedy hluboké, ne povrchové – existuje mnoho skvělých dechových cvičení – mě velmi baví a pomáhá způsob dýchání, který propaguje Jon Paul Crimi
  • vědomé jezení – berme jídlo jako lék a dar, vychutnávejme si ho pomalu a v klidu
  • ostropestřecová semena – možno chroupat celá (1 lžíce denně) nebo pít ve formě čajů – podporují činnost jater
  • kurkumu – je možné ji přidávat do jídel a nebo výborné je kurkuma latté – možno koupit u Sonnentoru a nebo namíchat doma s vanilkou a kokosovým mlékem

Zásadnější očisty

Očist existuje opravdu mnoho, docela hodně jsem jich na vlastní kůži a útroby vyzkoušela, na některé nedám dopustit a čas od času se k nim vracím. 

Zásadnější očisty organismu vyžadují někdy menší, někdy větší sebezapření (a zdůrazňuji, že rozhodně nejsou pro každého!!!). Velmi dobře je popisuje na svých stránkách Jaroslav Zajíček:

  • vamanadhautí – jogínská technika výplachu žaludku
  • šankaprakšalána – jogínská očista usazenin trávicího traktu pomocí pití slané vody (mně úplně nevyhovovala)
  • jaterní čistící kúra – osvědčená metoda čištění jater od usazenin a žlučových kamenů pomocí epsomské soli, olivového oleje a grepové/citrónové šťávy (podobně jako několik mých známých mohu i já vřele doporučit, vždy po absolvování cítím mnohem více energie, radosti do života a přijde mi jako bych se vznášela metr nad zemí)
  • klystýry – v některých případech jsou zajisté na místě (mně v jedné životní fázi velmi pomohly) – zajímavý článek o klystýru k přečtení na webu Slunečný život
  • nebo třeba i nízkosacharidová dieta – škroby a cukry v potravě bývají častou příčinou různých zdravotních obtíží a proto není od věci je zredukovat

 

A slovy Dušana Kleina v seriálu Hříchy pro pátera Knoxe: „Nyní už máte dostatek indicií,“ abyste se rozhodli, jestli nějaký detox či očistu tohle jaro podstoupíte nebo ne. 

Někdy postačí jen odlehčit trávicímu traktu a podpořit imunitu. 

 

 

Přeju vám, abyste byli se svým tělem v harmonii.

 

Nejnovější příspěvky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *